Soutěže požárního sportu

roman-boj-s-hadicema.jpg

Soutěže v požárním sportu patří mezi již tradiční a velice navštěvované sportovní klání. Svojí atraktivitou a výjmečností si tento sport vydobyl velké postavení nejen na hřištích okrskových a okresních soutěží, ale i v měřítku mezinárodním.

Hlavní myšlenka tohoto sportu však nespočívá pouze v propojení hasičské tématiky s prvky atletiky. Na prvním místě stojí především prevence a osvojení základních hasičských úkonů, které poté dokáže "hasič dobrovolník" lépe a bezpečně využít v případě krizové situace.

V dnešní době se stává z hasičského sportu nejen zápas fyzický, ale i zápas finanční. Pokud chce družstvo dosáhnout asopň průměrných výsledků, musí své vybavení velice vylepšit a omladit. Dnes se stává vyjímkou, když se na soutěži setkáme s běžným neupraveným strojem typu PS 12 v základním provedení, nebo se standardními savicemi a proudnicemi.

Požární útok

Tato disciplína požárního sportu se nejvíce přibližuje činnosti jednotek požární ochrany při zásahu. Soutěží při ní sedmičlenná družstva.

Tým ma 5 minut na přípravu základny, kde nesmí chybět 2 ks hadic B, 4 ks hadic C, rozdělovač, 2 ks proudnic, 2 ks savic, sací koš a požární stroj typu PS 12. Ve vzdálenosti 4 m od základny je umístěn vodní zdroj a ve vzdálenosti 75 m od osy této základny jsou umístěny dva terče pro stříkání. Platný útok je ukončen nastříkáním 10l vody do obou terčů, nebo dle pravidel místních úprav.

Štafeta 4 x 100 m s překážkami

Štafeta se skládá ze čtyř úseků po 100 metrech. Každý závodník družstva ve štafetovém běhu má právo běžet pouze jednou. Štafetovým kolíkem je proudnice.

124_nastrik-tercu.jpg
123_hasicsky-utok.jpg